Mít odvahu přináší více šancí

Když mi bylo asi dvacet let, tak mi jeden člověk řekl: “Když budete dělat jen to, co je snadné, budete mít těžký život”. Já až časem pochopil, jak velká je to pravda. K úspěchu je třeba překonat vlastní pohodlnost. Pokud chceme žít “v teple a za větrem”, cítítme se chvíli fajn, ale nerosteme. To se z dlouhodobého hlediska nevyplácí. Většinou, když člověk roste, není to  pohodlné, ale zatnout zuby a jít s energií skrz své bloky, strachy a lenost, to přináší úspěch. Pokud je někde strach, je tam blok. To je zcela jasný indikátor. Čím více vsázíme na pohodlí, tím více se nechávame omezit strachem. Přitom strach je pouze hra naší mysli.

Mít odvahu, přináší vytvoření více šancí. Ještě nikdo neumřel na trošku nepohodlí. Za to přílišná pohodlnost už zabila mnoho příležitostí, šancí k růstu a nápadů. Život ve strachu přináší jen litování promarněných šancí a myšlenky, co by mohlo být, kdyby... 

Vnitřní uspokojení přichází, když žijeme naplno a bez svázání strachem. Nejistota a nepohodlí jsou jen pocity, nemají sílu vás zastavit. Pokud jimi projdeme, dosáhneme cíle a zjistíme, že největší překážky máme jen ve své mysli. Často ve formě strachu. 

Jde tedy především o to ovládnout svou mysl. To je to největší a nejdůležitější umění, které se člověk v životě může naučit. Naše mysl může být náš nejlepší přítel, stejně jako největší nepřítel. Záleží k čemu ji zaměřujeme. Mysl je totiž nesmírně tvořivá, záleží čemu dáváme pozornost. On totiž ten relativně malý výsek reality, ke kterému zaměřujeme pozornost z téměř nekonečného proudu vjemů tohoto vesmíru je klíčový - říkáme mu náš život. 

Přiklady vidím i v práci, na našich teamových akcích (www.lemons.cz), kdy rozebíráme úspěchy týmů i jednotlivců:

Úspěšní lidé se zaměřují na příležitosti.

Neúspěšní vidí překážky. 

Úspěšní kouknou před sebe a vidí šanci.

Neuspěšní vidí problémy. 

Úspěšní vidí potenciál a růst.

Neúspěšní vidí, kolik můžou ztratit.

Úspěšní se zaměřují na zisk. 

Neúspěšní se zaměřují na risk. 

Vše je o přístupu. O tom na co se zaměříme a co vidíme. To platí o všech životních situacích. V té souvislosti mne vždy napadají slova Alberta Einsteina: “Drž se dál od negativních lidí, mají problém na každé řešení” Pokud totiž životní situace vnímáme jako negativa, jsou zde. Pokud ale vnímáme ty samé situace jako prostor a výzvu pro naši výuku, poučení, poznání  a rozvoj, pak daleko lépe tvoříme každodenní realitu našeho života. Daleko více jsme schopni vnímat co se vlastně na těch, mnohdy obtížných situacích, máme naučit. Bereme si zpět svoji sílu a kompetenci. Žijeme více v souladu sami se sebou v uvědomění si odpovědnosti za svůj život. Jsou v podstatě dvě možnosti, které v životě máme: buď přijmeme podmínky za kterých žijeme, nebo přijmeme odpovědnost za jejich změnu.

Michal V. Bartoš

Kouč a mentor 

www.lemons.cz